- 1 7/16" Shaft, 5 1/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| End Type | Open End |
| Housing No. | T-40144 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 0.9688 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Bearing Insert | GYA107RRB |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Overall Width | 1 1/2 in |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Weight | 2.438 LB |
| EAN or UPC | 87796059368 |

