- 0.9375" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Shaft Dia. | 0.9375 in |
| Bolt Circle Dia. | 3.9063 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 3.9063 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GYA015RRB |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing No. | T-40140 |
| Inch/Metric | Inch |
| Overall Width | 1.7813 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Weight | 1.164 LB |
| EAN or UPC | 87796108455 |

