- 0.9375" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 1.7813 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GYA015RRB |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 0.9375 in |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 3.9063 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing No. | T-40140 |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 3.9063 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 1.164 LB |
| EAN or UPC | 87796108455 |

