- 1" Shaft, 1.4375" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The new Fafnir STB series two-bolt housed units are furnished assembled and ready for mounting by means of two bolts from under the housing.These units are ideal for applications where space is limited, access to bolt screws is from bottom of unit, loads are not severe and reversing moments are not enountered.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals, and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Size | 3/8-16 |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 2 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 2 in |
| Base Height | N/A |
| Bearing Insert | GYA100RRB |
| Lubrication | Relubricatable |
| Insert Type | Steel Insert |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Series | STB Series |
| End Type | Open End |
| Base Width | 1 31/64 in |
| Bolt Hole Spacing | 2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Holes | 2 |
| Pillow Block Type | Tapped Base |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Overall Width | 1 31/64 in |
| Housing Height | 2 13/16 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Base Length | 3 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 1.501 LB |
| EAN or UPC | 87796179974 |

