- 1" Shaft, 1.4375" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The new Fafnir STB series two-bolt housed units are furnished assembled and ready for mounting by means of two bolts from under the housing.These units are ideal for applications where space is limited, access to bolt screws is from bottom of unit, loads are not severe and reversing moments are not enountered.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals, and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | GYA100RRB |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Series | STB Series |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Height | 2 13/16 in |
| Base Height | N/A |
| Pillow Block Type | Tapped Base |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 2 in |
| Bolt Hole Spacing | 2 in |
| Base Width | 1 31/64 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 1 31/64 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Size | 3/8-16 |
| Base Length | 3 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 1.501 LB |
| EAN or UPC | 87796179974 |

