- 1.375" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJ flange cartridges are identical to RCJ units except the Tri-Ply seal bearing is used. Tri-Ply units solve the most difficult sealing problems. They are capable of withstanding the hard usage encountered in the toughest environments of abrasive dirt and moisture. These units are ideal for fruit, vegetable, fiber and root harvesting equipment, food handling/processing equipment and all types of material-handling equipment – anywhere abrasion and contamination exist. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Flange Thickness | 0.531 in |
| Outer Ring Size | 207 |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Housing No. | T-40232 |
| Housing Width | 1.344 in |
| Housing Height | 4 5/8 in |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Overall Width | 2.106 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | G1106KPPB2 |
| Housing Length | 4 5/8 in |
| Weight | 4.03 LB |
| EAN or UPC | 87796058965 |

