- 1.375" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJ flange cartridges are identical to RCJ units except the Tri-Ply seal bearing is used. Tri-Ply units solve the most difficult sealing problems. They are capable of withstanding the hard usage encountered in the toughest environments of abrasive dirt and moisture. These units are ideal for fruit, vegetable, fiber and root harvesting equipment, food handling/processing equipment and all types of material-handling equipment – anywhere abrasion and contamination exist. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | G1106KPPB2 |
| Flange Thickness | 0.531 in |
| Housing Width | 1.344 in |
| Housing No. | T-40232 |
| Outer Ring Size | 207 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 4 5/8 in |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 2.106 in |
| Housing Height | 4 5/8 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 4.03 LB |
| EAN or UPC | 87796058965 |

