- 1" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJ flange cartridges are identical to RCJ units except the Tri-Ply seal bearing is used. Tri-Ply units solve the most difficult sealing problems. They are capable of withstanding the hard usage encountered in the toughest environments of abrasive dirt and moisture. These units are ideal for fruit, vegetable, fiber and root harvesting equipment, food handling/processing equipment and all types of material-handling equipment – anywhere abrasion and contamination exist. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Food processing
- Agriculture
- Fans and blowers
- Conveyors
| Flange Thickness | 1/2 in |
| End Type | Open End |
| Housing Length | 3 3/4 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 1.834 in |
| Bolt Hole Size | 0.453 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing No. | T-40230 |
| Bearing Insert | G1100KPPB3 |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Width | 1 3/16 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Outer Ring Size | 205 |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Housing Height | 3 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Bolt Hole Spacing | 2 3/4 in |
| Weight | 1.792 LB |
| EAN or UPC | 87796057548 |

