- 1" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJ flange cartridges are identical to RCJ units except the Tri-Ply seal bearing is used. Tri-Ply units solve the most difficult sealing problems. They are capable of withstanding the hard usage encountered in the toughest environments of abrasive dirt and moisture. These units are ideal for fruit, vegetable, fiber and root harvesting equipment, food handling/processing equipment and all types of material-handling equipment – anywhere abrasion and contamination exist. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Food processing
- Agriculture
- Fans and blowers
- Conveyors
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Overall Width | 1.834 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing No. | T-40230 |
| Outer Ring Size | 205 |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 3 3/4 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Length | 3 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Size | 0.453 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 2 3/4 in |
| Bearing Insert | G1100KPPB3 |
| Housing Width | 1 3/16 in |
| Weight | 1.792 LB |
| EAN or UPC | 87796057548 |

