- 2" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJM medium-duty, four-bolt, flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty flanged cartridges incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bearing Insert | GYM1200KRRB |
| Overall Width | 2 17/32 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 0.65625 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Duty | Medium-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Length | 6 3/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Housing Height | 6 3/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 1 27/32 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 7.418 LB |
| EAN or UPC | 87796196803 |

