- 2" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJM medium-duty, four-bolt, flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty flanged cartridges incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Width | 1 27/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Duty | Medium-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Bearing Insert | GYM1200KRRB |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| End Type | Open End |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Housing Length | 6 3/8 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Overall Width | 2 17/32 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Housing Height | 6 3/8 in |
| Flange Thickness | 0.65625 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 7.418 LB |
| EAN or UPC | 87796196803 |

