- Tapered Roller Bearing Set
- 1.781" ID x 2.891" OD x 0.77" Wide
- Class 2 (Standard)
- (LM102949/LM102910)
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| I.D. | 1.781 in |
| Enclosure | Open |
| Cup Width | 0.62 in |
| Cone No. | LM102949 |
| Cup No. | LM102910 |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 2.8910 in |
| Cone Width | 0.78 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Outer Ring Width | 0.77 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Weight | 0.69 LB |
| EAN or UPC | 53893730370 |

