- Tapered Roller Bearing Set
- 1.781" ID x 2.891" OD x 0.77" Wide
- Class 2 (Standard)
- (LM102949/LM102910)
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Cage Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch |
| Enclosure | Open |
| Cup Width | 0.62 in |
| Cone No. | LM102949 |
| Cone Width | 0.78 in |
| O.D. | 2.8910 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| I.D. | 1.781 in |
| Outer Ring Width | 0.77 in |
| Cup No. | LM102910 |
| Weight | 0.69 LB |
| EAN or UPC | 53893730370 |

