- Grease
- Food Grade
- High Temperature
- 14 oz Cartridge
- Amber-Gold Translucent
description
- VESTAN HT/AW CLEAR Greases are high performance food grade lubricants that provide excellent bearing lubrication in all kinds of bearings throughout the modern food processing plant. The addition of special anti-wear additives gives VESTAN HT/AW CLEAR as much as 50% higher wear resistance over traditional food grade greases. Their use assures long machine life while reducing contamination problems as required by the Hazard Analysis and Critical Control Point System (HACCP).
compliances
- NSF H1 registered
- Star K Kosher approved
| NSF | H1 |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Family Name | Vestan® HT/AW Clear Grease |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Pour Point | -7 °C |
| Container Type | Cartridge |
| Thickener Type | Aluminum Complex |
| Lubricant Type | Food Grade, High Temperature |
| Dropping Point | 200 °C |
| NLGI No. | 1 |
| Worked Penetration | 310-340 |
| Grease Type | Aluminum Complex |
| Flash Point | 224 °C |
| Color | Amber-Gold Translucent |
| Container Size | 14 oz |
| Anti-Wear/Extreme Pressure | Anti-Wear |
| Viscosity Index | 95 |
| Weight | 0.958 LB |
| EAN or UPC | 662383736367 |

