- Grease
- Food Grade
- High Temperature
- 14 oz Cartridge
- Amber-Gold Translucent
description
- VESTAN HT/AW CLEAR Greases are high performance food grade lubricants that provide excellent bearing lubrication in all kinds of bearings throughout the modern food processing plant. The addition of special anti-wear additives gives VESTAN HT/AW CLEAR as much as 50% higher wear resistance over traditional food grade greases. Their use assures long machine life while reducing contamination problems as required by the Hazard Analysis and Critical Control Point System (HACCP).
compliances
- NSF H1 registered
- Star K Kosher approved
| Flash Point | 224 °C |
| Lubricant Type | Food Grade, High Temperature |
| Family Name | Vestan® HT/AW Clear Grease |
| Thickener Type | Aluminum Complex |
| NSF | H1 |
| Container Type | Cartridge |
| Container Size | 14 oz |
| Anti-Wear/Extreme Pressure | Anti-Wear |
| Dropping Point | 200 °C |
| Grease Type | Aluminum Complex |
| Viscosity Index | 95 |
| Pour Point | -7 °C |
| Worked Penetration | 310-340 |
| Color | Amber-Gold Translucent |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| NLGI No. | 1 |
| Weight | 0.958 LB |
| EAN or UPC | 662383736367 |

