- Grease
- Food Grade
- High Temperature
- 14 oz Cartridge
- Amber-Gold Translucent
description
- VESTAN HT/AW CLEAR Greases are high performance food grade lubricants that provide excellent bearing lubrication in all kinds of bearings throughout the modern food processing plant. The addition of special anti-wear additives gives VESTAN HT/AW CLEAR as much as 50% higher wear resistance over traditional food grade greases. Their use assures long machine life while reducing contamination problems as required by the Hazard Analysis and Critical Control Point System (HACCP).
compliances
- NSF H1 registered
- Star K Kosher approved
| NSF | H1 |
| Lubricant Type | Food Grade, High Temperature |
| Container Size | 14 oz |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| NLGI No. | 2 |
| Color | Amber-Gold Translucent |
| Dropping Point | 200 °C |
| Anti-Wear/Extreme Pressure | Anti-Wear |
| Grease Type | Aluminum Complex |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Worked Penetration | 265-295 |
| Family Name | Vestan® HT/AW Clear Grease |
| Container Type | Cartridge |
| Pour Point | -7 °C |
| Flash Point | 224 °C |
| Viscosity Index | 95 |
| Thickener Type | Aluminum Complex |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 662383736381 |

