- Grease
- Food Grade
- High Temperature
- 14 oz Cartridge
- Amber-Gold Translucent
description
- VESTAN HT/AW CLEAR Greases are high performance food grade lubricants that provide excellent bearing lubrication in all kinds of bearings throughout the modern food processing plant. The addition of special anti-wear additives gives VESTAN HT/AW CLEAR as much as 50% higher wear resistance over traditional food grade greases. Their use assures long machine life while reducing contamination problems as required by the Hazard Analysis and Critical Control Point System (HACCP).
compliances
- NSF H1 registered
- Star K Kosher approved
| Thickener Type | Aluminum Complex |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Anti-Wear/Extreme Pressure | Anti-Wear |
| NSF | H1 |
| Family Name | Vestan® HT/AW Clear Grease |
| Viscosity Index | 95 |
| Worked Penetration | 265-295 |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Container Size | 14 oz |
| Pour Point | -7 °C |
| Color | Amber-Gold Translucent |
| Grease Type | Aluminum Complex |
| Lubricant Type | Food Grade, High Temperature |
| NLGI No. | 2 |
| Dropping Point | 200 °C |
| Container Type | Cartridge |
| Flash Point | 224 °C |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 662383736381 |

