- 1 gal Container Size
- Aerosol Container
description
- WD-40 Multi-Use Product lubricates moving parts, such as hinges, wheels, rollers, chains and gears. It protects against rust and corrosion on items like tools and sporting equipment. It penetrates to free stuck corroded parts like nuts, bolts, valves and locks. It quickly removes adhesives, corrosion and paint. It displaces moisture to restore water flooded equipment, such as engines, spark plugs and power tools.
features
- Stops squeaks
- Removes and protects
- Loosens rusted parts
- Frees sticky mechanisms
- Dries out moisture
- 50-state VOC compliant
| Appearance | Liquid |
| Temperature Range [Max] | 300 °F |
| Wet Film Thickness | 0.002 in |
| Upper Flammability Limit | 8% |
| Container Size | 1 gal |
| Percent Volatile | 70 to 75 % by Weight |
| Vapor Pressure | 1 psi @ 100 °F (ASTM D323) |
| VOC Content | 24.5 % |
| Vapor Density | >1 |
| Specific Gravity @ 77 °F | 0.81 |
| Temperature Range [Min] | -60 °F |
| Container Type | Can |
| Lower Flammability Limit | 0.6% |
| Color | Light Amber |
| Pour Point | -81 °F |
| Freeze/Pour Point | <-81 °F |
| Kinematic Viscosity | 2.8 cSt @ 100 °F |
| Dielectric Strength | 38,000 V/0.1 in |
| Solubility Description | Insoluble |
| KB Value | 25 |
| Boiling Point | 360 °F |
| Coverage | 600 to 1000 ft sq/gal |
| Flash Point | 138 °F (TCC) |
| Odor | Characteristic |
| Weight | 7.9 LB |
| EAN or UPC | 79567490111 |

