- 1 gal Container Size
- Aerosol Container
description
- WD-40 Multi-Use Product lubricates moving parts, such as hinges, wheels, rollers, chains and gears. It protects against rust and corrosion on items like tools and sporting equipment. It penetrates to free stuck corroded parts like nuts, bolts, valves and locks. It quickly removes adhesives, corrosion and paint. It displaces moisture to restore water flooded equipment, such as engines, spark plugs and power tools.
features
- Stops squeaks
- Removes and protects
- Loosens rusted parts
- Frees sticky mechanisms
- Dries out moisture
- 50-state VOC compliant
| Freeze/Pour Point | <-81 °F |
| Appearance | Liquid |
| Temperature Range [Max] | 300 °F |
| Vapor Density | >1 |
| VOC Content | 24.5 % |
| Specific Gravity @ 77 °F | 0.81 |
| Kinematic Viscosity | 2.8 cSt @ 100 °F |
| Upper Flammability Limit | 8% |
| Coverage | 600 to 1000 ft sq/gal |
| Container Type | Can |
| Percent Volatile | 70 to 75 % by Weight |
| Wet Film Thickness | 0.002 in |
| Odor | Characteristic |
| Solubility Description | Insoluble |
| Color | Light Amber |
| Dielectric Strength | 38,000 V/0.1 in |
| Temperature Range [Min] | -60 °F |
| Lower Flammability Limit | 0.6% |
| Vapor Pressure | 1 psi @ 100 °F (ASTM D323) |
| KB Value | 25 |
| Boiling Point | 360 °F |
| Pour Point | -81 °F |
| Flash Point | 138 °F (TCC) |
| Container Size | 1 gal |
| Weight | 7.9 LB |
| EAN or UPC | 79567490111 |

