- 55 gal Container Size
- Drum Container
description
- WD-40 Multi-Use Product lubricates moving parts such as hinges, wheels, rollers, chains and gears. It protects against rust and corrosion on items like tools and sporting equipment. It penetrates to free stuck corroded parts like nuts, bolts, valves and locks. It quickly removes adhesives, corrosion and paint. It displaces moisture to restore water flooded equipment such as engines, spark plugs and power tools.
features
- Heavy-duty industrial size
- Thousands of uses
- 50-state VOC compliant
- Ideal for soaking and dipping
| VOC Content | 24.5 % |
| Coverage | 600 to 1000 ft sq/gal |
| Solubility Description | Insoluble |
| Container Size | 55 gal |
| Vapor Density | >1 |
| Specific Gravity @ 77 °F | 0.81 |
| Vapor Pressure | 1 psi @ 100 °F (ASTM D323) |
| Temperature Range [Min] | -60 °F |
| Lower Flammability Limit | 0.6% |
| Kinematic Viscosity | 2.8 cSt @ 100 °F |
| Dielectric Strength | 38,000 V/0.1 in |
| Container Type | Drum |
| Freeze/Pour Point | <-81 °F |
| Boiling Point | 360 °F |
| Pour Point | -81 °F |
| KB Value | 25 |
| Odor | Characteristic |
| Temperature Range [Max] | 300 °F |
| Upper Flammability Limit | 8% |
| Color | Light Amber |
| Flash Point | 138 °F (TCC) |
| Appearance | Liquid |
| Wet Film Thickness | 0.002 in |
| Percent Volatile | 70 to 75 % by Weight |
| Weight | 420.0 LB |
| EAN or UPC | 79567490135 |

