- 55 gal Container Size
- Drum Container
description
- WD-40 Multi-Use Product lubricates moving parts such as hinges, wheels, rollers, chains and gears. It protects against rust and corrosion on items like tools and sporting equipment. It penetrates to free stuck corroded parts like nuts, bolts, valves and locks. It quickly removes adhesives, corrosion and paint. It displaces moisture to restore water flooded equipment such as engines, spark plugs and power tools.
features
- Heavy-duty industrial size
- Thousands of uses
- 50-state VOC compliant
- Ideal for soaking and dipping
| VOC Content | 24.5 % |
| Kinematic Viscosity | 2.8 cSt @ 100 °F |
| Percent Volatile | 70 to 75 % by Weight |
| Solubility Description | Insoluble |
| Boiling Point | 360 °F |
| Dielectric Strength | 38,000 V/0.1 in |
| Lower Flammability Limit | 0.6% |
| Container Size | 55 gal |
| Flash Point | 138 °F (TCC) |
| Container Type | Drum |
| Specific Gravity @ 77 °F | 0.81 |
| Color | Light Amber |
| Appearance | Liquid |
| Upper Flammability Limit | 8% |
| Temperature Range [Max] | 300 °F |
| Odor | Characteristic |
| KB Value | 25 |
| Temperature Range [Min] | -60 °F |
| Wet Film Thickness | 0.002 in |
| Pour Point | -81 °F |
| Coverage | 600 to 1000 ft sq/gal |
| Vapor Density | >1 |
| Vapor Pressure | 1 psi @ 100 °F (ASTM D323) |
| Freeze/Pour Point | <-81 °F |
| Weight | 420.0 LB |
| EAN or UPC | 79567490135 |

