- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Mounting Type Code | B |
| Case Drain Code | 0 |
| Output Shaft Code | 02 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Displacement (in³/rev) | 4.5 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Shaft Type | Splined |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Case Drain | None |
| Motor Element | Gerotor |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Series | H Series |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Port Type | NPTF |
| Port Code | B |
| Special Features | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Material | Cast Iron |
| Paint Code | A |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Location | Side Port |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Splines | 6 |
| Weight | 11.5 LB |

