- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Seal Material | Buna-N |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Mounting Type Code | B |
| Motor Type | Spool Valve |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Shaft Type | Splined |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features | None |
| Port Code | A |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Port Location | Side Port |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Output Shaft Code | 02 |
| Series | H Series |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Motor Element | Gerotor |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Paint Code | A |
| Splines | 6 |
| Case Drain | None |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Weight | 11.8 LB |

