- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 2.8 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Paint Code | A |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain Code | 1 |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Duty | Standard-Duty |
| Flange Orientation | Standard |
| Series | H Series |
| Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Output Shaft Code | 01 |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Displacement (in³/rev) | 2.8 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646.1 in lb |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Special Features | None |
| Port Type | NPTF |
| Seal Material | Buna-N |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Motor Element | Gerotor |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Mounting Type Code | A |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Splines | 0 |
| Port Code | B |
| Weight | 13.0 LB |

