- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 4.52 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Flow Rate | 57 lpm |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Type Code | A |
| Special Features Assembly Code | 2 |
| Splines | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Code | B |
| Special Features | Flange Rotated 90° |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Flange Orientation | Flange Rotated 90° |
| Material | Cast Iron |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Type | NPTF |
| Port Location | Side Port |
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 4.52 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| RPM [Min] | 760 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Paint Code | A |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Size | 1/2 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Case Drain | None |
| Series | H Series |
| Weight | 13.0 LB |

