- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Mounting Type Code | A |
| Port Type | NPTF |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Case Drain | None |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Location | Side Port |
| Motor Element | Gerotor |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Code | B |
| Displacement (in³/rev) | 4.5 |
| Duty | Standard-Duty |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Splines | 0 |
| Case Drain Code | 0 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Series | H Series |
| Paint Code | A |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Motor Type | Spool Valve |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Corrosion Resistant | No |
| Rotation | Standard Rotation |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| RPM [Min] | 760 rpm |
| Output Shaft Code | 01 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Weight | 13.0 LB |

