- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Series | H Series |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Element | Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| RPM [Min] | 152 rpm |
| Port Type | NPTF |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Location | Side Port |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Paint Code | A |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3602.25 in lb |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Code | B |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 152 rpm @ 15 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Seal Material | Buna-N |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Case Drain | None |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Mount Type | 2 Bolt |
| RPM [Max] | 152 rpm |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Splines | 0 |
| Pressure [Max] | 1250 psi |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Type Code | A |
| Weight | 13.0 LB |

