- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 14.1 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Location | Side Port |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2669 in lb |
| Pressure [Max] | 1450 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 243 rpm @ 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Paint Code | A |
| Motor Element | Gerotor |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Port Size | Manifold, M8 x 1.25 Threads |
| Splines | 0 |
| Special Features | None |
| RPM [Max] | 243 rpm |
| RPM [Min] | 243 rpm |
| Rotation | Standard Rotation |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Code | D |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Flange Orientation | Standard |
| Material | Cast Iron |
| Displacement (in³/rev) | 14.1 |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Port Type | Manifold |
| Output Shaft Code | 24 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Case Drain Code | 2 |
| Shaft Type | Straight |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Type Code | A |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Series | H Series |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Weight | 13.0 LB |

