- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 17.94 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 192 rpm @ 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Type Code | A |
| Splines | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features | None |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Code | D |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Flange Orientation | Standard |
| Duty | Standard-Duty |
| Paint Code | A |
| Port Size | Manifold, M8 x 1.25 Threads |
| Rotation | Standard Rotation |
| Pressure [Max] | 1350 psi |
| Shaft Type | Straight |
| RPM [Max] | 192 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Location | Side Port |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3110 in lb |
| RPM [Min] | 192 rpm |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Output Shaft Code | 24 |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Element | Gerotor |
| Series | H Series |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Port Type | Manifold |
| Case Drain Code | 2 |
| Displacement (in³/rev) | 17.94 |
| Material | Cast Iron |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Weight | 13.0 LB |

