- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 22.58 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Shaft Type | Straight |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Splines | 0 |
| Mounting Type Code | A |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Rotation | Standard Rotation |
| Displacement (in³/rev) | 22.58 |
| RPM [Max] | 152 rpm |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3602 in lb |
| Port Type | BSPP |
| RPM [Min] | 152 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Paint Code | A |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pressure [Max] | 1250 psi |
| Port Location | Side Port |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features | None |
| Case Drain Code | 2 |
| Series | H Series |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Output Shaft Code | 24 |
| Port Code | E |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 152 rpm @ 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Element | Gerotor |
| Weight | 13.0 LB |

