- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| RPM [Min] | 152 rpm |
| Output Shaft Code | 01 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 152 rpm @ 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 1250 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Series | H Series |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Splines | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3602.25 in lb |
| Duty | Standard-Duty |
| Mount Type | 2 Bolt |
| RPM [Max] | 152 rpm |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Type Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Location | Side Port |
| Motor Element | Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Material | Cast Iron |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain Code | 1 |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Special Features | None |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Flange Orientation | Standard |
| Paint Code | A |
| Port Code | A |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Weight | 13.0 LB |

