- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 22.58 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Case Drain Code | 1 |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Splines | 0 |
| Port Type | NPTF |
| Motor Element | Gerotor |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| RPM [Max] | 152 rpm |
| RPM [Min] | 152 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Series | H Series |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Paint Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Motor Type | Spool Valve |
| Corrosion Resistant | No |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3602 in lb |
| Mounting Type Code | A |
| Special Features | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 152 rpm @ 15 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Rotation | Standard Rotation |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Displacement (in³/rev) | 22.58 |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Material | Cast Iron |
| Pressure [Max] | 1250 psi |
| Port Code | B |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Flange Orientation | Standard |
| Weight | 13.0 LB |

