- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 3.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Min] | 953 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Case Drain | None |
| Material | Cast Iron |
| Output Shaft Code | 02 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 953 rpm @ 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint Code | A |
| Mounting Type Code | A |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Code | A |
| Special Features Hardware Code | AA |
| RPM [Max] | 953 rpm |
| Rotation | Standard Rotation |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Element | Gerotor |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 805.42 in lb |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Splines | 6 |
| Port Location | Side Port |
| Displacement (in³/rev) | 3.5 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Shaft Type | Splined |
| Flange Orientation | Standard |
| Series | H Series |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Weight | 11.5 LB |

