- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Mounting Type Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 953 rpm @ 15 gal/min |
| Shaft Type | Straight |
| Corrosion Resistant | No |
| Series | H Series |
| Motor Element | Gerotor |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Code | E |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Port Type | BSPP |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Special Features Hardware Code | AA |
| RPM [Max] | 953 rpm |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Splines | 0 |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 953 rpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 805 in lb |
| Output Shaft Code | 24 |
| Flange Orientation | Standard |
| Case Drain Code | 2 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Type | Spool Valve |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Paint Code | A |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Weight | 13.0 LB |

