- 1/2" Pitch
- H Belt Size
- 1" Belt Width
- 20 Teeth
- 3.183" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Finished Bore | N/A |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Bushing Type | None |
| Outside Dia. | 3.129 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Bore Range [Max] | 1.625 in |
| Bore Type | Reborable |
| Length Through Bore | 2.13 in |
| Belt Width | 1 in |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Belt Size | H |
| Pitch Diameter | 3.183 in |
| Hub Projection | 0.88 in |
| Type | DF-1 |
| Bore Range [Min] | 0.625 in |
| Bushing Series | N/A |
| Weight | 3.68 LB |
| EAN or UPC | 782475422159 |

