- 7/8" Pitch
- XH Belt Type
- 3" Belt Width
- 22 Teeth
- 6.127" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- It is necessary to use a minimum of one flanged pulley to prevent the belt from riding off
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Belt Size | XH |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Bushing Series | 2517 |
| Hub Dia. | N/A |
| Pitch Diameter | 6.127 in |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Type | KF-1 |
| Outside Dia. | 6.017 in |
| Belt Width | 3 in |
| Bushing Type | Taperlock |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Belt Pitch | 0.875 in |
| Hub Projection | 0.94 in |
| No. of Teeth | 22 |
| Bore Range [Max] | 2.5 in |
| Weight | 16.4 LB |
| EAN or UPC | 782475088966 |

