- 7/8" Pitch
- XH Belt Type
- 3" Belt Width
- 48 Teeth
- 13.369" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- It is necessary to use a minimum of one flanged pulley to prevent the belt from riding off
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Belt Width | 3 in |
| Belt Size | XH |
| Hub Projection | 0.19 in |
| No. of Teeth | 48 |
| Hub Dia. | 8 1/2 in |
| Bore Range [Min] | 1.4375 in |
| Length Through Bore | 4 in |
| Bushing Type | Taperlock |
| Bore Range [Max] | 4 in |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Pitch Diameter | 13.369 in |
| Finished Bore | N/A |
| Bushing Series | 4040 |
| Belt Pitch | 0.875 in |
| Outside Dia. | 13.259 in |
| Type | C-1 |
| Weight | 69.0 LB |
| EAN or UPC | 782475089031 |

