- 6 1/2" Maximum Diameter
- 2.8" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Temperature range from -40 °F to 150 °F
- Manufactured by Goodyear
- Maximum inflation pressure 100 psi
- Little space required
- No sealing required
- Maximum tilt angle of 25°
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Force @ Stroke (80 psi) | 850 lbf @ 3 in, 2000 lbf @ 1 in, 2000 lbf @ 2 in |
| Compressed Height | 2 in |
| Style No. | YI-1B |
| Air Inlet Type | NPT |
| Convolutions | Single |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1500 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Stroke Length [Max] | 2.800 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 in |
| Force @ 1 in Stroke | 1900 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 in |
| Weight | 3.3 LB |

