- 8.7" Maximum Diameter
- 3.3" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 3/4 in |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 1 in Stroke | 3300 lbf |
| Compressed Height | 2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 2650 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1100 lbf |
| End Plate Diameter | 5 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | 1600 lbf |
| Convolutions | Single |
| Style No. | YI-1B |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 3.300 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3450 lbf @ 1 in, 3450 lbf @ 2 in, 2000 lbf @ 3 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 3/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Weight | 4.7 LB |

