- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 0.28125" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| icNumber | 7699231 |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| I.D. | 3/8 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 312 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Pre Lubricant | None |
| O.D. | 0.875 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 9/32 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Single Shield |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044210 |
| NSN Number | 3110-00-155-8413 |

