- 1.1875" Shaft, 2.375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir SAOL type heavy series pillow blocks are designed for applications where higher-than-usual temperature applications where for any reason one or more floating bearing units required. The floating unit allows its bearing to move axially as the shaft expands because of the temperature rise, while the fixed unit maintains shaft location. Bearings also have loose internal fit. The SAOL unit is equipped with a heavy series, self-aligning SMN wide inner ring bearing and self-locking collar. An external aligning ring is fitted to the spherical surface of the outer ring. They are equipped with oil-tight seals and are normally fitted for oil lubrication, but can be equipped for grease lubrication when specified. NOTE: Lubricate with high grade automotive or turbine oil, or ball bearing grease before installation. All units are assembled with a spacer ring (Fixed type). By removing the spacer ring, the assembly becomes a floating unit.
applications
- Conveyors
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
| Lubrication | Relubricatable |
| Series | SAOL Series |
| Base Height | 11/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Design | Expansion/Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 6 5/8 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Base Length | 8 1/4 in |
| Length Through Bore | 4.0625 in |
| Overall Width | 4 1/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Insert | SMN103KS |
| Bolt Holes | 2 |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Width | 3 5/8 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Width | 5/8 in |
| Weight | 12.19 LB |
| EAN or UPC | 87796058170 |

