- 1.4375" Shaft, 1.875" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The new Fafnir STB series two-bolt housed units are furnished assembled and ready for mounting by means of two bolts from under the housing.These units are ideal for applications where space is limited, access to bolt screws is from bottom of unit, loads are not severe and reversing moments are not enountered.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals, and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 3 1/4 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Hole Length | N/A |
| Bearing Insert | GYA107RRB3 |
| Base Width | 1 57/64 in |
| Base Height | N/A |
| Series | STB Series |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Base Length | 4 1/4 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Holes | 2 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 3 1/4 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 3 1/4 in |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Size | 1/2-13 |
| Overall Width | 1 57/64 in |
| Pillow Block Type | Tapped Base |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 3 11/16 in |
| Weight | 3.346 LB |
| EAN or UPC | 87796180000 |

