- 0.375 in Belt Pitch
- 1 in Belt Width
- 30 Number of Teeth
- 3.595 in Outside Diameter
- L100 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Hub Projection | 1 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Bushing Type | None |
| Hub Dia. | 2 7/8 in |
| Type | PB |
| Belt Size | L100 |
| Finished Bore | N/A |
| Bushing Series | N/A |
| Belt Width | 1 in |
| Bore Range [Max] | 1.875 in |
| Pitch Diameter | 3.581 in |
| Hub Type | B |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Steel |
| No. of Teeth | 30 |
| Bore Type | Reborable |
| Outside Dia. | 3.595 in |
| Length Through Bore | 2.25 in |
| Bore Range [Min] | 0.625 in |
| Weight | 4.0 LB |
| EAN or UPC | 697950151953 |

