- Radial Shaft Seal
- 38.1 mm Shaft Diameter
- 62.53 mm Housing Bore Diameter
- 7.37 mm Width
description
- External lip seals. Designs press-fit on shaft or spindle with sealing element contacting bore. Spring-loaded styles to handle retention of fluid are also available. All styles may be used with lip facing outward to exclude dirt and permit flushing bearing and seal cavities from within. Commonly used in agricultural equipment.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.015@1000, 0.005@2000 |
| Housing Bore Dia. | 62.53 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/o Inner Case |
| Pressure | 5 psi |
| Lip Style | External |
| Seal Design | Molded Design |
| Shaft Dia. | 38.1 mm |
| Lip Type | External Lip Seal w/Spring |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Application | Dirt Exclusion and Fluid Retention |
| Spring Material | None |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Surface Speed [Nom] | 2,000 ft/min |
| Construction | X13 |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 0.086 LB |
| EAN or UPC | 85311015301 |

