- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Ball Material | Steel |
| Material | Bearing Steel |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 0.63 in, 16 mm |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Type | Plastic |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| O.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 7200 |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Preload Level | Light |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 16 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 1.18 in, 30 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 0.63 in, 16 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Polyamide |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695864 |
| Weight | 0.434 LB |
| EAN or UPC | 7316577651662 |

