- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inner Ring Width | 0.79 in, 20 mm |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 0.79 in, 20 mm |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 0.79 in, 20 mm |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Series | 72 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Brass |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| icNumber | 7695824 |
| Precision | Standard |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 1.124 LB |
| EAN or UPC | 7316576633201 |

