- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed | 9000 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Width | 20 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| O.D. | 90.0000 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 6,860.00 lbf |
| icNumber | 7695824 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 20 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 8,770.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Reference Speed | 9000 rpm |
| Material | Steel |
| Series | 72 |
| Precision | Standard |
| I.D. | 50 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 1.124 LB |
| EAN or UPC | 7316576649950 |
| NSN Number | 3110-00-156-8070 |

