- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bore Type | Cylindrical |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| icNumber | 7695839 |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Bearing Steel |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Brass |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 72 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Weight | 2.469 LB |
| EAN or UPC | 7316577149800 |

