- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 14,900.00 lbf |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Limiting Speed | 6700 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 72 |
| Cage Type | Metal |
| Reference Speed | 6300 rpm |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Cylindrical |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695839 |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 12,100.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 2.295 LB |
| EAN or UPC | 7316576650031 |

