- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| icNumber | 7695839 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| I.D. | 65 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | Light |
| Flush Ground | No |
| Series | 72 |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 120 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 2.295 LB |
| EAN or UPC | 7316577611178 |

